Baza i wykupienie techniczne
Autorem artykułu jest Wiktor Moskalewicz
Baza to formacja cenowa często prostokąt, trójkąt, głowa z ramionami zapowiadająca zmianę trendu spadkowego lub kontynuacje trendu wzrostowego. Sama nomenklatura nie jest ważna a poprawne zakwalifikowanie układu ceny do formacji też nie jest konieczne, często nie można tego wykonać. Pomimo tego cena wysyła nam bardzo wartościowe sygnały.
Im dłuższa w czasie i płytsza jest baza tym większy potencjał wzrostowy się w niej kryje. Ta przedłużająca się niepewność wskazuje na niechęć graczy do dalszej wyprzedaży akcji i pojawienie się inwestorów zaczynających wykupywać papiery w nadziei na wczesne zajęcie pozycji na dnie trendu spadkowego. Długość formacji może jednak nie być spowodowana wewnętrzną walką byków i niedźwiedzi a małą płynnością i brakiem zainteresowania spółką a takich akcji należy unikać. To, iż wewnątrz bazy toczy się zacięta walka popytu i podaży świadczy okresowo zwiększający się wolumen oraz gwałtowniejsze wzrosty zakończone jednak spadkami i powrotem do konsolidacji. Przykład widoczny jest poniżej.
Wykres tygodniowy, Wojas, wybicie z bazy
Czerwona linia pozioma pokazuje górne ograniczenie bazy a strzałka poprawny moment zakupu. Czerwone elipsy wskazują na wzmożoną aktywność graczy, podczas kiedy spółka wychodzi na nowe lokalne maksima.
Dolne ograniczenie bazy nie jest tak istotne jak górne, które ukazuje, w jaki sposób spółka będzie wychodziła z bazy. Kąt nachylenia linii górnego ograniczenia bazy jest bardzo ważny. Najlepiej jest, kiedy jest on nie wielki lub zerowy. Im większy kąt tym mniejszy potencjał wzrostowy wynikający z formacji.
Wykres tygodniowy, Redan
Wykres powyżej ukazuję bazę o niezachęcającej wymowie. Głównymi negatywnymi cechami są:
- Formowanie się bazy zajęło zbyt mało czasu w kontekście uprzednich dynamicznych spadków
- Swingi (krótkie, zdecydowane ruchy) wewnątrz bazy zbyt nerwowe i wysokie względem długości formacji
- Górne ograniczenie formacji (linia czerwona) stanowi zbyt mocny opór, świadczą o tym silne odrzucenia tego poziomu i świece o długich górnych cieniach zaznaczone elipsą.
- Średnie kroczące skierowane w dół w niekorzystnym układzie
- Brak bezpośredniej konsolidacji przed momentem wyjścia ceny z bazy, tym samym zachęty do inwestowania dla inwestorów krótko i średnioterminowych i wzmożenia popytu na wybiciu.
Do wykupienia fali wzrostowej dochodzi w momencie, kiedy dalsza zwyżka instrumentu wydaje się mało prawdopodobna a gracze giełdowi zaczynają realizować osiągnięte zyski. Często charakteryzuje się wybiciem poprzedniego dołka i wejściem ceny w konsolidacje lub korektę z możliwością rozpoczęcia nowego trendu spadkowego.
Na tym etapie notowań instrumentu następuje wymiana papierów. Różne grupy inwestorów posiadający odmienne horyzonty inwestycyjne zaczynają ukazywać swoją aktywność. Średnioterminowi realizują zyski, co prowadzi do korekty, długoterminowi mogą uzupełniać po niższych cenach portfel, a krótkoterminowi grają w konsolidacji na swingach. Po takiej korekcie spółka traci swój pierwotny potencjał do wzrostów i dalsza sytuacja musi się wyklarować. Od początku pojawia się nie pewność, zdania są podzielone i to jest naturalna i jak najbardziej odpowiednia kolej rzeczy, gdyż jest to smutne, ale prawdziwe, że nie wszyscy mogą zarobić i muszą się znaleźć inwestorzy, którzy pomylą się w prognozach.
W zgodzie z psychologią reagowania na zaistniałe bodźce, człowiek – inwestor słabiej reaguje na wydarzenie wywołujące reakcje im dalej w czasie miało to wydarzenie miejsce – w naszym przypadku pierwsza silna korekta prosta (na diagramie poniżej zaznaczona strzałką czarną). Powstała przecena istotnie wpływa na dalsze losy notowań z racji tego, iż każda reakcja wywołuje kontrreakcje, ale o już słabszym efekcie, co prowadzi do wzajemnego odreagowania impulsu pierwotnego i stabilizacji stanu emocjonalnego uczestników rynku.
Na diagramie poniżej widzimy wyrównanie siły popytowo podażowej w raz z czasem trwania konsolidacji. Gdy cena wyrysowała wyraźną linie oporu (czerwona linia), po której świeczka zamknęła się powyżej 39zł (czerwona strzałka), był to sygnał dla inwestorów, iż trend wzrostowy prawdopodobnie będzie kontynuowany. Wzrastające obroty potwierdzają naszą analizę. Był to dopiero pierwszy rzetelny impuls do kupna spółki po zakończeniu dynamicznych wzrostów widocznych po lewej stronie wykresu.
Wykres jednodniowy, Amica
---Wiktor Moskalewicz www.polskie-akcje.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz