środa, 28 września 2011

Jak korzystać z poziomów psychologicznych?

Jak korzystać z poziomów psychologicznych?

Autorem artykułu jest Wiktor Moskalewicz


Mianem poziomu psychologicznego określamy okrągłą wartość ceny danej waluty np. 1.400, 1.500 lub poziomy o mniejszej wadze, zakończone „piątką” na drugim miejscu po przecinku np. 1.4500, 1.4600, 1.4700 itd.

Nazwa poziom psychologiczny wzięła się stąd, iż cena po zbliżeniu się do okrągłych liczb w istotny sposób na nie reaguje, przy tym nie występują na rynku inne znane przyczyny na takie zachowanie się instrumentu finansowego, ani z punktu widzenia analizy technicznej ani fundamentalnej. Zatem oczywiste jest, to, że inwestorzy w emocjonalny i psychologiczny sposób podchodzą do inwestycji w pobliżu wystąpienia „okrągłych liczb”.

Zasada ich funkcjonowania jest prosta. Traktujemy je, jako potencjalne linie wsparcia i oporu. Na wykresie poniżej przedstawione jest zachowanie pary EUR/USD w pobliżu pełnych poziomów cenowych. Nie zawsze te okrągłe wartości pozwalają na grę opartą tylko i wyłącznie o tę metodę i nie zawsze cena będzie wyraźnie wskazywać czy ma zamiar odrzucić lub zaakceptować dany poziom, jednak na pewno warto rozważać położenie ceny względem tych wartości przed rozpoczęciem inwestycji.

Poziome kropkowane linie zostały umieszczone na okrągłych wartościach ceny od 1.4100 do 1.4700. Czerwone strzałki wskazują momenty, w których cena została odrzucona przez poziom psychologiczny lub znalazła na tych wysokościach wsparcie/opór. Poniżej wykresu znajduje się opis poszczególnych strzałek oznaczonych od 1 do 7.

Wykres jednogodzinny, Okrągłe liczby działające, jako wsparcie i opór.

1   Cena zbliża się od dołu do poziomu 1.4500. Po dwukrotnej nieudanej penetracji ponad poziom 1.4500 cena schodzi ponownie poniżej i zaczyna konsolidować przygotowując się do następnego ruchu w górę. Po kilku godzinach przed ostatecznym wybiciem dochodzi do fałszywego przełamania lokalnego minimum, co oznacza, że inwestorzy jednak są zainteresowani grą w górę a niedźwiedzie są w rzeczywistości słabe i niepewne.

2   Cena po dynamicznym wybiciu poziomu 1.4500 przełamała z łatwością poziom 1.4600 nie zatrzymując się na nim nawet na chwile. Nie oznacza to oczywiście, że inwestorzy nie byli świadomi tego poziomu. Świadczy o tym to, że cena, gdy znalazła się już ponad tym poziomem w czasie ruchu korekcyjnego znalazła tam poziom wsparcia. Ostatecznie jednak po kilku godzinnej konsolidacji ponad tym poziomem cena spadła poniżej tworząc tym samym linie oporu.

3   Poziom 1.4600 będąc oporem odrzucił cenę i doprowadził do 3 godzinnego ruchu korekcyjnego. Następnie doszło do przełamania omawianego poziomu i kontynuacji trendu wzrostowego.

Dalszy przebieg wykresu to odrzucenie poziomu 1.4700 i zmiana trendu na spadkowy. Proszę zwrócić uwagę, że poziom 1.4500 po wyłamaniu przez cenę w punkcie 1 stał się wsparciem a następnie oporem, kiedy cena ostatecznie z powrotem przełamała ten poziom w dół.

4   Cena po zbliżeniu się do wartości 1.4400 została odrzucona i wyrysowała świecę spadającej gwiazdy. Następnie cena przez kilka godzin wykonywała ruch korekcyjny. 

5   Długie dolne cienie świec i wystąpienie kilkugodzinnej konsolidacji bezpośrednio ponad poziomem 1.4100 świadczy o niepewności inwestorów, co do kontynuowania trendu spadkowego.

6   Cena po odrzuceniu poziomu 1.4100 dotarła do wartości 1.4200. Mamy tu do czynienia z fałszywym przebiciem tego poziomu. Świeczka godzinna zamyka się ponad tym poziomem i dochodzi do głębokiej przeceny. Ostatecznie inwestorzy wypychają wartość Euro ponad 1.4200.

7   Cena zmierzając od góry do poziomu 1.4200 znajduje na nim wsparcie i rysuje świeczki o długich dolnych cieniach świadczących o atrakcyjności tej ceny dla inwestorów zainteresowanych kupnem Euro względem Dolara amerykańskiego.

Wykres jednodniowy.  Znaczenie okrągłej liczby 1.4000.

Na wykresie powyżej po lewej stronie widzimy jak okrągły, bardzo istotny poziom 1.4000 skutecznie zatrzymał trend wzrostowy. Po wielu dniach konsolidacji jednak cena zdołała zamknąć się powyżej wartości 1.4000. Był to oczywiście znak, że byki zebrały sile i są gotowe na dalsze inwestowanie w Euro. W czasie następnego dnia cena nieznacznie spadła poniżej 1.4000 co można było traktować, jako nawrotkę do wyłamanego oporu, po czym byki zdecydowanie zapanowały nad rynkiem doprowadzając do dynamicznej zwyżki. Trzecia strzałka wskazuje test omawianego poziomu, odrzucenie ceny i trzydniową konsolidację. Wybicie górą z tej konsolidacji zapowiadało z pewnością rozpoczęcie kolejnej fali wzrostowej.

Osoby, które szczególnie upodobają sobie ten rodzaj analizy mogą rozważyć wstawienie dodatkowych poziomów psychologicznych pomiędzy te na wykresach, powyżej, których trzecie miejsce po przecinku wynosi 5 np. 1.4550, 1.4450. One także mogą stanowić wsparcie i opór są one jednak mniej wiarygodne.

---

Wiktor Moskalewicz

www.polskie-akcje.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz